...Produkce drůbeže je díky výkonnosti drůbežího organismu jedna z nejrentabilnějších, vykazuje nejnižší nároky na plochy zemědělské půdy...

COMBAT ROCK 10 years - day 1

23. května 2010 v 23:52 | mates

Deathbed_Abduktio_Kakka-Hätä-77, 21.5.2010@Nosturi, Helsinki, Fin

V sobotu proběhla v Helsinkách hc/punk akce, na kterou se bude asi ještě dlouho vzpomínat. Mám pocit, že tato show byla avizována už v roce 2008, kdy se Endstand a Manifesto Jukebox rozpadly. Řekl jsem si, že bych to chtěl vidět, ale že jet kvůli tomu do Finska by přišlo trochu draho. Situace se pak o hodně zjednodušila, když se ukázalo, že v Helsinkách budu v 09/10 studovat. Pak už mi jen zbývalo dva roky čekat a v únoru, kdy začal předprodej jsem již nadrženě naklusal do Combat rock a zakoupil lístek na oba dva dny, tzn. ještě páteční before party, kde vystoupili Deathbed, Abduktio a u nás zřejmě neznámé hvězdy Kakka Hätä 77.
- Deathbed_Abduktio_Kakka-Hätä-77, 21.5.2010@Nosturi, Helsinki, Fin
Nejdříve tedy k prvnímu koncertu. Nosturi je jeden z těch větších klubů v Helsinkách a já jsem tam před tím nikdy nebyl. Většina koncertů na které chodím se koná v barech, nebo klubech. Klub se nachází hned na nábřeží v přístavu. Budova zřejmě byla postavena původně jako skladiště. Hned vedle je přístavní jeřáb, vysoký zhruba 40m. S tím, že je v Helsinkách nyní světlo zhruba do půl dvanácté, scenérie to jsou opravdu působivé. Sekuriťáci, se kterýma jsou tu trable téměř ve všech, i malých klubech, barech, zde byli snesitelní - žádné gorily. Trochu mě překvapilo, že jako první hráli Deathbed, kteří jsou pro mě hudebně z tohoto večera asi nejlepší. Na Deathbed se samozřejmě nepařilo a sál byl ještě poloprázdný. Dost lidí je tady odsuzuje, že je to prachsprostá kopírka Tragedy, já z toho zase cítím silné vlivy Cursed. Já jsem si to užil vrchovatě - zvuk měli parádní. Zaslechl jsem nějaké drby, že by měl na post zpěváka nastoupit sám Janne z Endstand. Nechme se překvapit jestli na to doje, každopádně by to byla pro kapelu hodnotná posila.
Deathbed

Poté nastoupili Abduktio se svojí přímočařejší verzí hc/punku. Je to místy dost rychlé, ale také melodické. Kapela se setkává s větší odezvou a bod navrch dostává jeden kytarista za elvisovský sestřih, tak jak se na člena kapely, jenž je upsána Combat rock sluší a patří. Pomyslnou soutěž o počet combaťáckých elvisů by pak samozřejmě vyhráli Endstand, ale o těch později... Abduktio mě nasrali, že nezahráli "svojí" novou hitovku Banned in Ylöjärvi a cover "Lontoon skidit" of Ratsia. "Elvis" si to u mě malinko urovnal tím, že mi věnoval starší cd Abduktio Thermidor, když jsem u něj kupoval sxe fanzin Keep it real. Na otázku "why?" odpověděl: "I don't know", což je mi sympatické. Jejich nové s/t album s obalem vykradeným Bad Brains je dobrý.
Poslední kapelou pátečního večera jsou Kakka-hätä-77. Je to spolek nejmladší (vznikli v roce 2006) a zároveň také nejpopulárnější. Očividně se inspirují 77 vlnou finského punku, jak praví wikipedia: Eppu Normaali, Problems?, Kollaa kestää, Korroosio, Sehr Schnell, Sensuuri, Ypö-Viis. Já jsem kapelu viděl poprvé na Puntale 07 a moc pozitivní dojem na mě neudělali. Jak tak koukám, udělal jsem 2 fotky a zmizl jsem. Od té doby jsem však prošel jistým vývojem, kdy jsem naposlouchal některé finské kapely z této 1. vlny a zejména Kollaa kestää je totální pecka. Zpěvák a kytarista Kakka-hätä-77 Teemu je aktivní ještě v kapelách The Heartburns ja Nazi Death Camp, či Vaasankatu SS (schválně si poslechni jejich song na http://www.myspace.com/aplevyt a porovnej s KH77, jak moc se to (ne)liší). Celá sranda je postavena na kolovrátkovém 77 punk-rocku a humorných alko-drogo textech. Teemu měl evidentně vtipné slovní vstupy mezi písněmi, já jsem však nerozuměl. Musím zpětně uznat, že je to docela chytlavé. Po koncertě jsme se s jedním týpkem vzájemně nachytali, že si oba pískáme nápěv jejich songu.
Zajímavé bylo, kolik bylo na koncertě mladých děcek. Párty byla jako jedna z mála all ages. Parádní akce před dnem D.
Více videí k vidění je zde: http://www.youtube.com/user/ismit6
Kdybyste někdo znali názvy těch songů, tak mi dejte echo, já to pak doplním.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama